UUDISED

02.09.2020  PPA orkester osaleb koos artistide Getter Jaani, Kaire Vilgats, Nele-Liis Vaiksoo ja Madis Arroga kontserttuuril „Oratoorium „Kristus“

Juba kahe nädala pärast jõuab neljapäevase kontserttuurina publiku ette Kaari Sillamaa suurteos oratoorium „Kristus“. Teose esitamiseks on kokku pandud unikaalne kooslus Politsei- ja Piirivalveorkestrist, kolmest segakoorist ja armastatud Eesti artistidest.

Kaari Sillamaa on Eesti rahvale tuntud laulukirjutaja, vähesed aga teavad, et Kaari on Eurovisiooni laulude kõrval kirjutanud valmis ka kaks oratooriumit,millest tuntum "Kristus" nüüd ka taaskord esitusele tuleb. Oratoorium „Kristus" on kirjutatud aastal 1999 ning seda on aja jooksul varasemalt esitatud kolme erineva koosseisu poolt. Kahjuks ei ole aga ühestki varasemast korrast säilinud korralikku täispikka salvestust, mistõttu võttiski autor koos projektijuht Marleen Vitsutiga ette teose taaskord publiku ette toomise.

Sel korral esitatakse oratoorium esmakordselt puhkpilliorkestriga, mille tarbeks tegi uue seade Kristo Matson. Et aga orkestri kõrval kõlaks võimsalt ka koor, on kokku kutsutud tervelt kolm kollektiivi - Eesti Noorte Segakoor, Kadrina Segakoor ja Kaari Sillamaa Muusikateatri Segakoor. Teose nimirollis laulab Madis Arro, ema Maarja osa täidab Kaire Vilgats, Maarja-Magdaleena rollis on Nele-Liis Vaiksoo ning Martana särab Getter Jaani. Evangelisti ehk jutustajana seovad kaunist muusikat kokku Hans Kristian Õis ning Rakvere Teatri näitleja Elar Vahter. Kogu seda vägevat kollektiivi juhatab dirigent Raul Talmar.

Autor Kaari Sillamaa ütleb: „Minu jaoks on see lugu paeluv väga mitmel põhjusel - siin leidub kõike - maiseid ja ebamaiseid tegelasi ja situatsioone, tundeid seinast seina - armastust, viha, kadedust, hukkamõitmist ja andeksandmist, hirmu, rõõmu ja kurbust. Seetõttu on ka muusikas nii ülistuskoorid ja hardad mõtisklused, emotsionaalsed soolo- ja ansamblilaulud aga ka kriiskavad appikarjed jne. Väga põnev oli seda kirjutada!"

Projektijuht Marleen Vitsut usub, et oratoorium „Kristus" pakub põnevat vaatamist nii suurematele kui väiksematele muusikahuvilistele ning, et ära ei tasuks ehmuda teose piibliteemalisest sisust, sest põhirõhk on ikkagi suurepärasel muusikal.

Ürituse lisainfo on leitav Facebookist ning pileteid saab soetada Piletilevist.


11.03.2020  Tärkav. VaskID

Tärkav. VaskID

K, 25. märtsil 2020 kell 19 

EMTA suures saalis

„Tärkav. VaskID“ on uudisloomingu kontsert, mille pealkiri võiks ka olla „Mitte ainult messing“ või „Müüdimurdja“ – puhkpilliorkester koosneb paljudest erinevatest muusikainstrumentidest ning esitatav repertuaar ei pruugi olla alati vali ja marsitaktis. Kontserdil kõlab kaheksa esmaettekannet puhkpilliorkestrile: 6 EMTA tudengi uudislooming, sel kevadel 90. sünniaastapäeva tähistava Eino Tambergi Concertino op 129 Eesti esmaettekanne (noot on korrastatud spetsiaalselt selleks kontserdiks) ning Pärt Uusbergi tantsude süidi esmaettekanne. 

Samal õhtul on võimalik fuajees tutvuda kõigi kontserdil esitatavate partituuridega. Lisandusena paneb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum üheks õhtuks välja näituse nii rariteetsetest kui ka rohkem esitatud Eesti puhkpilliorkestri muusika käsikirjalistest partituuridest. Vaheajal saab publik valida oma lemmikteose, kes kuulutatakse lisaks orkestri lemmikule välja kontserdi lõpus. Kontserdi õhtujuhid on helilooja Liisa Hirch ning trombonist Johannes Kiik.  

ESINEVAD

Politsei- ja Piirivalveorkester

Indrek Vau, trompetist (EMTA, ERSO)

Sami Ruusuvuori, dirigent (Soome)

 

KAVAS kaheksa esmaettekannet:

• Paul Daniel „Ümberpöördumatu“
• Tõnis Leemets „Noodilood“
• Hanna Kata Norma „Marss“
• Marcelo Politano „Atlantic Wandering“
• Andrea Sordano „Śūnyatā“
• Eino Tamberg „Concertino trompetile ja puhkpillidele, op 129“ (Eesti esmaettekanne), solist Indrek Vau
• Davide Umbrello „Valged ööd“
• Pärt Uusberg „Süit vanadest tantsudest“

I Ouverture

II Allemande

III Courante

IV Sarabande

V Menuet

VI Bourree

VII Gigue

Kontserdil on kokku saanud kaks projekti: üheltpoolt EMTA kompositsioonitudengite projekt ühele kutselisele koosseisule uudisloomingu kirjutamiseks ning teisalt Puhkpillimuusika Koja algatatud valdkondlik arendusprogramm, mis on inspireeritud 2016.–2017. aastal toimunud tärkava koorihelilooja programmist "Sahtlist saali". Toona vedasid-korraldasid programmi Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu Akadeemiline Meeskoor ja Tartu Ülikooli Kammerkoor.

Umbes poolteist aastat tagasi tekkis Merike Pedastel üha tugevamaks muutuv mõte, et tärkava koorihelilooja programmi võiks korraldada ka puhkpilliorkestritele, et valdkonna Eesti helilooming saaks tugeva tõuke. Ideest võttis kinni Puhkpillimuusika Koda ja nii said eelmise programmi etapid läbi mõeldud ning just puhkpilliorkestrite valdkonnale sobivaks muudetud.Seekord on partnerina projekti kaasatud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning kõlavad EMTA kompositsiooni eriala konkursil osalevad puhkpilliorkestrile loodud võistlustööd. Lisaks on kontserdil uuendusena ka kutseliste heliloojate esiettekanded. Teoseid kannab ette Politsei- ja Piirivalveorkester, kes on üks kahest kutselisest puhkpilliorkestrist Eestis, kelle esinemiste ampluaa on lai ja kontserdikalender stiililiselt mitmekülgne. Kontserti dirigeerib Sami Ruusuvuori (Helsingi politseiorkester, Sibeliuse akadeemia), solistina astub üles trombinist Indrek Vau (EMTA, ERSO).

Olete oodatud!

Enda paremaks kursis hoidmiseks liituge kindlasti ka kontserdi FB-sündmusega: https://www.facebook.com/events/618417352055507/

 

PILETID

Kontserdile pääseb tasuta pileti alusel, mis tuleb välja võtta Piletilevist või tund enne algust kohapeal. Ilma kehtiva pileti või kutseta ei ole võimalik kontserdile pääseda. Piletid on määratud istekohtadega.

Müügil on ka kõiki kontserdil kõlavaid teoseid ja heliloojaid tutvustav kavaraamat, mille saab osta kohapeal sularaha eest (tavahind 2 €, toetajakava 5 € / 10 € - tulu läheb VaskID korralduskulude katteks).

Toetajad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Autorite Ühing, Politsei- ja Piirivalveamet, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Muusika Infokeskus, Karlova Kohv, Talmar&Põhi, Radisson Blu Sky Hotell, Kubja Ürditalu

 

 

 

 


27.07.2018  Politsei- ja Piirivalveorkester läheb EV100 suvisel peonädalal tuurile mööda Eesti piirialasid

Politsei- ja Piirivalveorkestri kontserttuur „Mööda piiri“ teeb EV100 suvisel peonädalal Eestile tiiru peale liikudes Sillamäelt Tallinnani. 19.-26. augustil toovad tasuta kontserdid orkestri ja tuntud solistide esituses uued isamaalised laulud Eesti piiriäärsetesse aladesse.

„19. augustil Sillamäelt alguse saav ja kaheksa päeva hiljem, 26. augustil Tallinnas Vabaduse väljakul lõppev kontserttuur on justkui kallistus Eestile,“ sõnas Riigikantselei EV100 programmi juht Maarja-Liisa Soe. „EV100 suvine peonädal on parim aeg kokku saada ja ühiselt tähistada. Politsei- ja Piirivalveorkester toob hea muusika, uue heliloomingu ja armastatud artistid tasuta kontsertidega lausa koju kätte,“ lisas Soe.

Igas vanuses kuulajaile mõeldud paljude esinejatega kontserdid on üles ehitatud terviklikult uuele laululoomingule. Värske sõnumiga isamaalised laulud on loodud tuntud ja armastatud eesti laulukirjutajate ja heliloojate poolt. Juubeliaastale pühendatud heliloomingut esitavad orkestri saatel nii autorid ise kui ka teised Eesti tippsolistid.

„Laulude eesmärk on tuua rambivalgusse kaasaegne isamaaline mõte tekstis ja heliloomingus,“ ütleb Politsei- ja Piirivalveorkestri dirigent Hando Põldmäe. „Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ajal on põhjust küsida, millest mõtlevad, mida soovivad ja mille üle rõõmustavad või valutavad südant meie armastatud teksti- ja laululoojad.“

Värsked isamaalised laulud on loonud Tõnis Mägi, Ott Lepland, Olav Ehala, Rein Rannap, Mihkel Raud, Sven Grünberg, Siiri Sisask, Piret Rips, Mari Jürjens, Mari Kalkun, Margo Kõlar, Aare Kruusimäe, Maria Kõrvits, Madis Orav, Leelo Tungal, Helvi Jürisson jt.

Kontsertidel astuvad lisaks Politsei- ja Piirivalveorkestrile üles Tõnis Mägi, Liisi Koikson, Ott Lepland, Mari Kalkun, Karl-Erik Taukar ja Mari Jürjens. Dirigent on Hando Põldmäe.

Kontserdid on kõikjal tasuta.

 

Kontsertuuri „Mööda piiri“ kava:

19. august kell 16.00 Sillamäe Mere puiestee
20. august kell 16.00 Alatskivi laululava
21. august kell 19.00 Värska laululava
22. august kell 19.00 Valga keskväljak
23. august kell 20.00 Lilli-Ungurini piiripunkt
24. august kell 19.00 Kuressaare lossihoov
25. august kell 19.00 Kloogaranna
26. august kell 16.00 Tallinna Vabaduse väljak

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumispäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suure suvise peonädala sündmused leiab www.ev100.ee.


Vaata kõige värskemat infot meie tegemiste kohta meie Facebooki lehelt!